My Personal Book Club - If I Stay

1/24/2015 Anna.eM 3 Comments

Hey everyone,
Today I wanted to share with you a book, which I came across by accident and as it turned out I fell in love with this book from the first page.
The book is "If I Stay" written by Gayle Forman. It is worth noticing that this is not voluminous book. On the contrary! The book has about 100 pages about love, passion and the will to live, which is very pleasant to read. Very interesting procedure used in the book (which I simply fell in love with) is to use a professional music terminology to create gorgeous descriptions of everyday experiences and feelings of the main character who is a very talented musician.
This book will certainly satisfy both sophisticated readers and those who do not read too much. Morevour this is a great position for reading on the go, because its small size make it easy to find a place for it in your purse or a carry-on baggage.
All those who have not read this book yet, I strongly encourage you to do so. However, if you read this book already, please write to me in the comments what are your thoughts about it :)

Sincerely yours,
Anna


Hej Kochani, 
dziś chciałam Wam przedstawić książkę,  na którą natknęłam się zupełnie przypadkowo i jak się okazało, zakochałam się w niej juz od pierwszych przeczytanych stron. 
Mowa tu o "If I Stay" autorstwa Gayle Forman. Od razu warto zaznaczyć,  że nie jest to jakaś mega obszerna pozycja. Wręcz przeciwnie! Książka liczy zaledwie około 100 stron poruszającego (bynajmniej dla mnie) tekstu o miłości, pasji i woli życia, napisanego łatwym, przyjemnym językiem. Bardzo ciekawym zabiegiem zastosowanym w książce (który ja wprost pokochała) jest używanie fachowej muzycznej terminologii to tworzenia przepięknych opisów codziennych przeżyć i uczuć głównej bohaterki, która co ważne jest bardzo uzdolnionym muzykiem. 
Jest to z pewnością książka, która zadowoli zarówno wyrafinowanych czytelników, jak i tych, którzy nie czytają zbyt wiele.Poza tym jest świetną pozycją do czytania w podróży, ponieważ jej niewielkie rozmiary pozwalają z łatwością znaleźć dla niej miejsce w torebce, bądź bagażu podręcznym.
Wszystkich tych, którzy nie czytali jeszcze tej książki, gorąco zachęcam, aby to uczynili. Natomiast jeśli czytaliście już tę książkę, napiszcie mi proszę w komentarzach, co Wy o niej sądziecie:)

Pozdrawiam Was cieplutko,
Ania

P.S. I also wanted to inform all film fans that it has been made a film adaptation of the book by the same name, in which the main role is played by Chloe Grace Moretz. However, in my opinion (after reading the book) movie compared to the book is much worse, so probably I will not go watch it again.

P.S. Zainteresowanych kinomanów chciałam również poinformować, że powstała różnież adaptacja filmowa książki o tym samym tytule, z Chloe Grace Moretz w roli gównej. Jednak mnie, po przeczytaniu książki,  film nie przypadł do gustu, dlatego pewnie już do niego nie wrócę.You Might Also Like

3 komentarze:

 1. Slyszałam o książce i mam zamiar przeczytać :)
  Pozdrawiam serdecznie, http://juliet-monroe.blogspot.com/KLIK :))

  OdpowiedzUsuń
 2. I've been wanting to read that!!

  @WanderLustGirls
  www.thewanderlustgirls.com

  OdpowiedzUsuń
 3. I have not read the book, but I have seen the movie; I loved it! I know how reading books first can make movies seem worse in comparison, but watching the movie with no expectations, I have to say it was wonderful. Thank you for recommending the book! If I ever get the free time to read, I will definitely consider If I Stay :)

  Xoxo,

  Shelly

  http://shellystuckman.com

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy